Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vydělejte na „bezpečných“ akciích

I když je dnes investování na akciových trzích ještě stále považováno trochu za adrenalinový sport určený několika vyvoleným, není to úplně pravda. Další nové produkty a inovace otevírají trhy a investice i drobným a málo zkušeným investorům, kteří si tak mohou vyzkoušet reálné investování bez potřeby velkého balíku peněz a podstupování neúměrného rizika.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Investoři se dělí na několik skupin, a to podle různých hledisek. Nejčastěji je to podle přístupu k riziku na konzervativní, dynamické a ty někde mezi nimi. Často se však setkáme také s dělením investorů na aktivní a pasivní apod. Ti první hledají zajímavé příležitosti a snaží se najít takové akcie, které podle nich v budoucnu určitě vydělají (říká se tomu i časování trhu).

Při tomto způsobu investování je ale nutné mít určité znalosti a zkušenosti, je nutné mu věnovat čas a je také finančně náročnější (zejména, když se dění na trzích nevyvíjí podle očekávání). Druhá skupina se spokojí s pasivním přístupem, na základě kterého se snaží kopírovat vybraný index, což znamená úsporu času a peněz, ale také není nutné (alespoň v některých případech) ovládat všechny triky a nebezpečí, které na kapitálových trzích číhají.

NENECHTE SI UJÍT
Peníze, bankovky, koruna
Peníze a Čechy: kdy vznikla koruna?
V českých zemích se jako první mince objevily keltské zlaté mince zvané duhovky okolo 400 před. n. l. Co bylo dál?
masáž
Nejlepší část týdne? Víkend
Všimli jste si, kolik lidí v pátek odpoledne pomalu nespustí oči z hodinek a doslova ožívá v očekávání víkendu? Patříte také mezi ně?
Nechutná vám voda? Upravte si ji
Máte pocit, že vaše voda není v pořádku? Je kalná, zdá se vám příliš tvrdá nebo vám prostě jen nechutná? Dělejte s tím něco!

Rozšířenou a tradiční formou investování do indexů u nás jsou indexové podílové fondy, které se snaží nákupem (většinou) akcií kopírovat index a úspěch v jejich případě znamená, že dosahují stejné výkonnosti jako index.

Existují ale také jiné formy, které pohodlným investorům ulehčí rozhodování a relativně jednoduchou formou jim zprostředkují možnost podílet se na vývoji akciových trhů, resp. akciových indexů. Mezi tyto produkty, které se v současné době těší stále větší přízni investorů, patří indexové certifikáty a indexové akcie, nejčastěji označovány zkratkou ETF (exchange traded funds, v překladu fondy obchodované na burze).

V čem tkví úspěch a obliba ETF

O certifikátech jsme na tomto místě již psali a tak se tentokrát budeme věnovat především indexovým akciím ETF, které si i u nás pomalu hledají místo na trhu s investičními produkty. Úspěch produktů typu ETF tkví v historickém faktu, že většina akciových fondů (zejména těch aktivně řízených) nedosahuje výnosů samotných trhů, na nichž fondy investují (nebudeme se teď bavit o opodstatněnosti placení vysokých poplatků ve fondech, které živí drahé manažery, to necháme na investorech, kteří upřednostňují aktivní správu prostředků).

Pokud tedy investor chce profitovat na vývoji celého trhu a nechce mít starosti s výběrem správných společností, nebo fondů, které budou daný index nejlépe kopírovat, může si prostě daný index koupit. Zní to trochu divně, ale právě v tom tkví podstata indexových akcií. ETF totiž věrně kopírují vývoj podkladového aktiva, kterým je ve většině případů akciový index (existují však také dluhopisové ETF).

První indexová akcie byla vydána v Kanadě v roce 1990 na kanadský index TSE-35. Název ETF se však ujal až v roce 1993, když se s indexovými akciemi začalo obchodovat na American Stock Exchange (AMEX). Zde se také obchoduje podstatná většina ETF, i když je možné s nimi obchodovat také na ostatních trzích, jako jsou Nasdaq, nebo NYSE. Také v Evropě se obchodování s ETF v posledních letech velmi rozšířilo. Nejrozšířenějším trhem s ETF v Evropě je Frankfurtská burza Xetra, obchoduje se také na Euronex. U nás (ale ne na naší burze) je také možné tyto instrumenty nakoupit prostřednictvím obchodníků s cennými papíry, mezi nejvýznamnější brokery, kteří je nabízejí patří například Fio, brokerjet, nebo Patria.

Nejoblíbenějšími ETF jsou samozřejmě ty, které jsou navázány na známé indexy a mají také své specifické názvy. Jde například o „Spiders (SPY)“ a „Diamonds (DIA)“,

Hysterie (c) profimedia.cz/corbis

Jak investovat do nemovitostí v malém? Nejvýkonnější realitní fond + 40 % za rok.
Více ZDE.

které jsou navázané na nejznámější akciové indexy S&P 500 (Spiders) a Dow Jones Industrial Average (Diamonds). Jejich oblibu v USA dokazuje i objem do nich zainvestovaných prostředků, který překračuje hodnotu 40 mld. dolarů. Velmi oblíbené jsou také „Cubes (QQQ)“, navázané na index Nasdaq 100. Kromě nich však samozřejmě existuje velké množství dalších indexových akcií. Neutichající zájem o ETF navíc podněcuje společnosti vydávající tyto produkty k vydávání stále dalších a zajímavějších novinek, a tak na trhu přibývají specializované ETF vázané na sektorové indexy, indexy rozvíjejících se zemí, dluhopisy a podobné speciality.

Proč ETF kupovat?

ETF jsou často porovnávány, nebo dokonce zaměňovány s indexovými certifikáty, se kterými sice mají některé společné rysy, ale existuje mezi nimi také pár rozdílů. Společných výhod obou produktů je několik, přičemž tou nejvýraznější je diverzifikace. Jednotliví investoři, ani podílové fondy jednoduše nejsou schopny obsáhnout ve svém portfoliu všechny akcie z určitého indexu v přesně daném poměru a s tím souvisí také jejich následná neúspěšnost vůči indexu. ETF tak investorům umožňují při malém investovaném objemu vytvořit efektivní portfolio zahrnující akcie prakticky z celého světa.

Další společnou výhodou ETF i certifikátů je vysoká míra transparentnosti. Kromě toho, že člověk přesně ví, do čeho vkládá své prostředky, je o vývoji hodnoty investice informován v reálném čase. Podobně jako v případě akcií, také zde investor v každém momentě ví, na čem je. Neméně důležitou vlastností obou instrumentů je likvidita, kterou ETF zajišťuje obchodování na burze a klient tak má možnost je kdykoli nakoupit, nebo prodat.

výhody a nevýhody investování do ETF
výhody nevýhody
široká diverzifikace denominace v cizí měně
likvidita poplatky brokerským společnostem
transparentnost tracking error
vyplácení dividendy možné vyšší riziko
pružnost a flexibilita  

Existuje však také pár odlišností, které v porovnání s některými druhy certifikátů mluví ve prospěch ETF. ETF jsou v drtivé většině otevřené a investor není nucen prodat instrument právě v době, když je podkladové aktivum v nevýhodné pozici (ne každý vydavatel certifikátu je ochoten prodloužit jeho splatnost). ETF také na rozdíl od většiny certifikátů vyplácejí dividendu, samozřejmě v poměru, v jakém je daná akcie zastoupena v podkladovém indexu.

Velkou výhodou pro aktivnější investory je u ETF možnost využití pákového prodeje a spekulace na pokles kurzu. Tato možnost zvyšuje atraktivitu, pružnost a flexibilitu tohoto produktu, na druhé straně však také představuje zvýšené riziko, podobně jak je to v případě obchodování samotných akcií.

Trochu sporné názory vyvolávají poplatky při koupi a za správu ETF. I když si společnosti vydávající tyto produkty neúčtují žádné prodejní poplatky, investoři musí platit při nákupu ETF brokerským společnostem, které jim nákup zprostředkují (poplatky se pohybují v rozmezí 10 – 20 USD za obchod). Pro investory, kteří neplánují nakupovat ETF ve velkých objemech, je tak výhodnější investovat s delším investičním horizontem a držet nakoupené cenné papíry i několik let.

Vše o kauze OVB - Helvag: ukradené stamiliony. Chcete vědět, jak se vyvíjí kauza s klienty, kteří si koupili od OVB "výhodnou investici"? Klikněte ZDE.

Aktivní obchodování totiž může tyto produkty, podobně jako nákup jednotlivých akciových titulů značně prodražit. V prospěch dlouhodobého investování hovoří i nízké správcovské poplatky, které se pohybují řádově v desetinách procent. Kromě vstupních poplatků a případné vyšší rizikovosti může být trnem v oku českým investorům také nutnost investovat do ETF v zahraniční měně, většinou v USD, nebo EUR.

Jeden z mínusů, který může odradit potenciální klienty od investice do tohoto investičního produktu souvisí s možností, že hodnota ETF nebude v určitém momentě přesně odrážet hodnotu indexu. Obchodování s ETF na burze se totiž řídí kromě vlastní hodnoty indexu také vztahem nabídky a poptávky. Při velkém nesouladu mezi nimi pak může vést k tomu, že se cena přiblíží na jednu stranu a vzdaluje se reálné hodnotě podkladového indexu. Tento jev, nazývaný také tracking error se vyskytuje zejména při méně likvidních ETF.

Setkali jste se už někdy s indexovými akciemi? Myslíte si, že je tento produkt vhodný pro drobné investory? Podělte se s námi o své zkušenosti, budeme se těšit.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...