Jak nepřijít na internetu o peníze: dodržujte bezpečnostní desatero

Pokud nechcete usnadnit internetovým pirátům práci, měli byste jednak dodržovat základní pravidla operování s vašimi financemi a jednak můžete zvýšit zabezpečení svých peněz nadstandardními ochrannými prvky. Jaké máte v jednotlivých bankách možnosti a na kolik vás vyjdou?
internet, síť

internet, síť

To, že internet rozhodně nepatří k bezpečnému prostředí, dokazují stále častější informace o tom, jak se někdo pod různými záminkami snaží z lidí vylákat důvěrné informace, zejména data o platebních kartách (PIN, číslo karty apod.) či přístupové kódy k internetovému bankovnictví. Zatím téměř vždy se našlo několik důvěřivců, kteří "naletěli" a vše potřebné ke zneužití svých účtů podvodníkům poskytli.

Možná tedy nastal ten správný okamžik zamyslet se už konečně nad tím, zda chráníte své peníze dostatečně. Případně co můžete sami udělat pro to, aby něco podobného příště nepotkalo právě vás.

Dodržujte desatero bezpečného používání internetu a internetového bankovnictví
Většina tuzemských bank na svých stránkách uvádí jakési bezpečnostní desatero správného používání internetového bankovnictví, na jehož znění se v zásadě shodují:

  1. Chraňte své bezpečnostní a osobní údaje (hesla, kódy PIN, přístupové kódy, apod.), nikomu je nesdělujte, hesla pravidelně měňte.
  2. Používejte bezpečný počítač (raději se vyhýbejte internetovým kavárnám či klubům).
  3. Chraňte svůj počítač (včetně operačního systému a internetového prohlížeče), používejte antivirové a anti-spyware programy.
  4. Chraňte připojení přes internet prostřednictvím firewallu.
  5. Nestahujte z internetu neznámé soubory, příp. programy z neznámých zdrojů.
  6. Podpisový certifikát neukládejte na pevný disk ani na internet.
  7. Pozor na nedůvěryhodné e-maily (zprávy od neznámých odesílatelů, případně zprávy s podezřelým názvem či obsahem, neotvírejte a bez otevření mažte).
  8. Ověřte si certifikát stránky, na které se k účtu přihlašujete.
  9. Při ukončení práce s internetovým bankovnictvím se vždy odhlaste a zavřete okno prohlížeče.
  10. Získáte-li jakékoliv podezření na možnost zneužití svých přístupových údajů do internetbankingu, službu zablokujte.

 Kde provést blokaci internetového bankovnictví

 Banka

 Kontakt
 Bawag Bank pobočka osobně,
faxová žádost 
 Citibank  233 062 222
 Česká spořitelna  800 207 207
 844 111 144
 ČSOB  800 300 300
 eBanka  800 124 200
 GE Money Bank  224 443 636
 Komerční banka  800 152 152
 mBank   844 777 000 
 Poštovní spořitelna 844 152 051
 844 116 677 
 Raiffeisenbank  800 900 900
 UniCredit Bank  800 122 221
 Volksbank  800 133 444
                   Zdroj: banky 


Investujte do vyššího zabezpečení internetbankingu

Pokud internetovému bankovnictví se základními prvky zabezpečení nedůvěřujete (obvykle vstupní kód a heslo), požádejte ve své bance o některý z nadstavbových (často nepovinných) prvků vyššího zabezpečení.

Tuzemské banky nabízejí tři druhy prvků vyšší ochrany internetbankingu (dále jen IB), a to SMS, kalkulátor a osobní certifikát. Případně se můžete setkat s jejich kombinací, ať už na povinné či dobrovolné bázi. Podívejme se nyní, co která banka nabízí a na kolik vás tato ochrana vyjde.

Bawag Bank
Banka na počátku letošního roku zásadně změnila bezpečnostní prvky svého IB. Od 8. ledna všichni její klienti = uživatelé IB, musí zadávat při vstupu do aplikace a pro každou transakci unikátní kód vygenerovaný pomocí jejich čipové karty a čtečky. Karta to může být buď "klasická" platební, nebo tzv. autorizační. Čtečka na čipové karty funguje bez nutnosti fyzického napojení na počítač a stejně jako autorizační kartu ji získáte zdarma. 

Citibank

Každý klient Citibank, který chce využívat IB banky, musí mít tzv. bezpečnostní klíč (kalkulačku) pro generování jednorázových hesel. Ten je třeba využívat jak pro vstup do aplikace, tak pro každou transakci. Vydání bezpečnostního klíče je bankou v současnosti zpoplatněno jednorázovou částkou 450 korun.

Česká spořitelna
Klienti České spořitelny mají na výběr ze dvou variant vyššího zabezpečení. Buď se spolehnou na autorizační SMS, nebo si pořídí čipovou kartu s osobním certifikátem. Aktivní transakce klient povinně potvrzuje buď autorizačním SMS kódem, nebo zadáním kódu generovaným čipovou kartou s elektronickým podpisem. Využívání osobního certifikátu a tzv. grafické klávesnice (slouží pro zadání hesla při vstupu do aplikace) je dobrovolné.
Autorizační SMS a grafická klávesnice jsou poskytovány zdarma, za čipovou kartu, čtečku a certifikát zaplatíte celkem 990 korun (320 korun stojí čipová karta platná 4 roky, certifikát – 320 korun je nutné ročně obnovovat a na 350 korun přijde čtečka čipových karet).

ČSOB a Poštovní spořitelna
Podobně i ČSOB s Poštovní spořitelnou vsadily na SMS kódy a osobní certifikát uložený na čipové kartě. Jen na přání klienta záleží, zda bude využívat pro přihlašování do aplikace pouze základní identifikátory (identifikační číslo a PIN), nebo bude muset navíc přidat SMS kód, či zda se bude přihlašovat prostřednictvím certifikátu. Totéž však neplatí u aktivních transakcí, kdy je SMS kódu, případně certifikátu zapotřebí vždy.
SMS kódy ocenila ČSOB 1 korunou, čipová karta, čtečka a certifikát přijdou přinejmenším na 700 korun (tj. USB čtečka 500 korun, čipová karta pro IB 100 korun a certifikát s roční obnovou pořídíte za 100 korun).
V Poštovní spořitelně při pořízení čipové karty a certifikátu pak zaplatíte 1 400 korun, tj. 500 korun za čtečku a 900 korun vydáte za čipovou kartu a certifikát.

eBanka a Raiffeisenbank
Také u eBanky a Raiffeisenbank přihlášení do aplikace a veškeré aktivní transakce musí být potvrzovány některým z dalších prvků zabezpečení. V nabídce obou bank najdete jak šifrované SMS kódy (tzv. mobilní klíč), autentizační kalkulátor, tak osobní certifikát.
Vydání certifikátu je v Raiffeisenbank zdarma, v bance u eKonta přijde na 200 korun. Za bezpečnostní kalkulačku platíte 89 korun měsíčně.

Komerční banka
Komerční banka nabízí svým klientům, stejně jako jiné banky, osobní certifikát s možností uložit si jej na čipovou kartu (případně do souboru). Jestliže klient k autorizaci použije certifikát uložený v souboru, je pak nutná ještě dodatečná autorizace aktivních transakcí prostřednictvím tzv. autorizačního SMS kódu. Jestliže osobní certifikát využívat nechcete, nevyhnete se autorizaci pomocí SMS.
Za vydaný certifikát v souboru nezaplatíte v Komerční bance nic, vydání čipové karty přijde na 390 korun, čtečku pak pořídíte za 250 korun + DPH.

mBank
Přístup k IB mBank zajišťuje jméno uživatele (tj. náhodný číselný kód) a přístupové heslo, které si klient volí sám. Každá aktivní transakce je uskutečněna až po potvrzení SMS heslem zasílaným na zaregistrované mobilní číslo daného klienta. Služba zpoplatněna není.

UniCredit Bank
IB UniCredit Bank nemůžete využívat, pokud nevlastníte tzv. bezpečnostní klíč (token). Ten generuje pro každou operaci jedinečný bezpečnostní kód s platností v řádu sekund. Od dubna však nabídla banka svým klientům navíc službu vygenerování sady SMS pro mobilní bezpečnostní klíč. Za ten zaplatíte 90 korun (tj. sada 100 SMS), cena bezpečnostního klíče je nákladem jednorázovým a činí 490 korun.

Volksbank
Chcete-li v IB Volksbank provádět aktivní transakce (např. převody peněz), nevyhnete se  povinnému potvrzování těchto operací tzv. digitálním certifikátem. Pro pasivní transakce jej nepotřebujete, vystačíte pouze s přístupovým jménem a heslem.
Certifikát samotný zpoplatňován není, pravděpodobně je jeho cena zohledněna již v měsíčním poplatku za užívání IB ve výši 30 korun.

. Názor odborníka

Žádný z těch nástrojů není dobrý, nebo špatný sám o sobě. Jde o způsob, jakým je banka využívá, tedy o celý systém. Obecně se dá říci, že kódy na jedno použití (= kalkulátor nebo kódem PIN chráněná SMS zpráva) i asymetrická šifra (= elektronický podpis, tedy "certifikát") jsou nesmírně spolehlivé nástroje, samy o sobě prakticky neprolomitelné. Jenže slabé místo může být a bývá jinde. Obvykle v tom, jak snadno, či obtížně lze zneužít důvěřivost zákazníka."
Petr Koubský, analytik informačních technologií

  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...