Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je vám na Zemi těsno? Kupte si pozemek na Měsíci, dokud je čas

Nákup nemovitosti byl vždy považován za výhodný způsob uložení volných peněžních prostředků na dlouhou dobu. Některým lidem je však už zeměkoule pravděpodobně příliš těsná a rádi by vlastnili i to, co není na Zemi k dostání.

Lidé na Měsíci | foto: NASA

I když se to zdá na první pohled jako nesmysl, dnes už skutečně není problém koupit si pozemek třeba na Měsíci, Marsu nebo Venuši. Největší prodejce vesmírných nemovitostí, společnost Lunar Embassy, prodává pozemky na Měsíci už 25 let a počet investorů se pohybuje v milionech.

Už v roce 1980 si jistý Denis Hope na základě „díry“ ve Smlouvě o zásadách činnosti států při průzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných těles z roku 1967 (Kosmická smlouva) nárokoval vlastnické právo na celý měsíční povrch. Jelikož je v USA všechno možné, jeho nároku bylo vyhověno a od roku 1981 jeho společnost Lunar Embassy, v současnosti největší prodejce vesmírných nemovitostí, prodala pozemky na Měsíci, Venuši, Marsu nebo Jupiterově měsíci Io několika milionům lidí po celém světě. Největším tahákem a reklamou pro společnost jsou velké počty celebrit po celém světě, které si již pozemek na Měsíci stihly pořídit.

Obchod s vesmírnými realitami se dokonce vesele rozvíjí také u nás, pozemek na Měsíci, Marsu, nebo Venuši už vlastní několik stovek Čechů. Pobočka Lunární Ambasády sídlí v Praze. Na internetových stránkách se dozvíte, jak nemovitosti nakoupit, kolik stojí, kde se volné pozemky na Měsíci nacházejí, případně si můžete prostudovat Lunární Ústavu a měsíční zákony ještě před tím, než se stanete obyvatelem vámi vybraného pozemku. Nechybí ani upozornění o podvodnících, kteří by vám chtěli prodat pozemek ve vesmíru bez platného certifikátu.

Cena pozemků je relativně nízká, za jeden akr (kolem 4 000 metrů čtverečních) zaplatíte bezmála 800 Kč. Pokud ale chcete něco extra, jako je „Beverly Hills – Moon, elitní čtvrť vhodná pro vybudování komerčních prostorů a obytných velkoprojektů“, zaplatíte za dva akry už 25 000 Kč.

Jako pravý majitel pozemku ve vesmíru určitě oceníte i vesmírný pas za pouhých 700 Kč. Je také velmi důležité „ochránit svá práva na pozemek již dnes“, a proto nesmíte zapomenout na registraci svého pozemku v archivu majitelů, který bude vystřelen přímo na Měsíc ve formě optického média (400 Kč). Ti majetnější, kteří vlastní více než sedm parcel, určitě využijí výhodné nabídky, kdy platí jen za registraci prvních sedmi pozemků a ostatní registrace mají zdarma.

Pohnutky lidí, kteří si koupí nemovitost na Měsíci případně jinde v naší sluneční soustavě, mohou být různé. Chtějí se pochlubit před známými, že vlastní něco speciálního, co je dostupné jen pro vyvolené, chtějí podarovat originální dárek. Mnozí možná mají pocit, že věda je tak daleko, že se na Měsíc, nebo na jinou blízkou planetu budou moci v nejbližších letech podívat, případně že se tam podívají jejich dědicové.

popisekDAŇOVÉ FORMULÁŘE ONLINE: STAHUJTE ZDE
Opět vám pomáháme s daněmi

Není také vyloučeno, že pro někoho může být koupě pozemku na jiných planetách zajímavou investiční příležitostí. Jelikož je zájem dosti velký a „nejlukrativnější“ pozemky už jsou rozebrány, v budoucnu může cena pozemků na Měsíci klidně růst. A když už někdo počítá s tím, že se na Měsíc v životě nedostane, existuje také možnost vybrat si Měsíc jako místo svého posledního odpočinku. Společnost Celestis nabízí odvoz uren s popelem na povrch Měsíce za „symbolickou“ sumu 12 500 USD.  

Skutečně se dá Měsíc vlastnit?

I když to zní všechno hezky a mnoho lidí si určitě nejednou řeklo, že by to bylo moc zajímavé vlastnit pozemek někde ve vesmíru, o serióznosti prodávajících se dá velmi silně pochybovat. Problém je totiž v samotném způsobu nabytí pozemku Denisem Hopem a ostatními „majiteli“ vesmírných nemovitostí. Pan Hope se odvolává zejména na dva zákony. Prvním je zákon známý pod názvem Homestead Act z roku 1862. Ten umožňoval přivlastnění si půdy za určitých podmínek, v současnosti je však již neplatný a platil pouze na území Ameriky.

Druhým zákonem je zmiňovaná Kosmická smlouva, která vysloveně zakazuje možnost státu přivlastnit si jakékoli nebeské těleso. Podle Hopa ale nikde není stanoveno, že by si například Měsíc nemohl přivlastnit jednotlivec, a proto na něj má právo a pozemky na něm může prodávat. V tomto případě však pravidlo „co není zakázáno, je dovoleno“ nemusí úplně fungovat.

Problémem je také to, že Lunar Embassy není jedinou společností, která pozemky na Měsíci prodává. Společnost Space Pioneer má například zaregistrované všechny planety v naší sluneční soustavě. Gregory W. Nemitz, zakladatel a prezident společnosti Orbital Development, je mnohem skromnější a „vlastní“ pouze planetku Eros. Když tam ale 12. února 2001 přistála sonda NEAR (Near Earth Asteroid Rendezvous), žádal od NASA poplatek za parkování. Zkrátka a dobře, je velmi pravděpodobné, že na jednu parcelu si v budoucnu může dělat nároky více majitelů. Ohánění se „pravostí“ certifikátu pak asi bude vypadat dosti komicky. Na nesmyslnost vlastnění a prodeje vesmírných objektů chtěl poukázat také jistý Virgiliu Pop z Glasgowa, který se rozhodl zaregistrovat si vlastnictví Slunce. Podle vlastních slov tak teď může jako vlastník slunce všem lidem na zemi účtovat poplatky za sluneční energii. Naštěstí to pan Pop nemyslí vážně.

Otázkou zřejmě bude také praktické využití vesmírné nemovitosti. Je totiž málo pravděpodobné, že si majitelé svůj kousek vesmíru reálně užijí. Cestování vesmírem je v současnosti pořád ještě hudbou velmi vzdálené budoucnosti, nehledě na to, že dále než na Měsíc se dnes bez problémů nedostanou ani nepilotované družice, natožpak člověk (zastánci spikleneckých teorií zpochybňující přistání Američanů na Měsíci mi určitě dají za pravdu). Největší nepříjemnosti však mohou nastat, když se lidstvo skutečně na Měsíc dostane a začne jej osídlovat. Majitelé pozemků si prakticky nebudou moci nárokovat žádné nájemné a nebudou moci podávat žádné žaloby na neplatiče (více se dočtete ZDE).

Zbývá jen věřit, že zmiňované „celebrity“ investovaly do nákupu měsíčních pozemků jen z pouhé recese a pro pobavení. Vzhledem k relativně nízké ceně by se tomu dalo i věřit. V opačném případě bychom si museli poněkud upravit mínění o jejich intelektu. V každém případě je vzkvétající byznys prodeje pozemku na mimozemských objektech dobrým příkladem toho, že na lidské hamižnosti, honbě za originalitou a zejména omezenosti a hlouposti se dá vydělat hodně peněz.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...