Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Láká vás Karibik? Kupte si vlastní ostrov!

Chystáte se letos na dovolenou někam k moři? Máte vyhlídnutý romantický ostrov s dlouhými písečnými plážemi a průzračným azurovým mořem plným ryb? Kupte si ho! Že to zní nereálně? Ve skutečnosti je to reálnější, než si dovedete představit.
Ostrov

Ostrov | foto: Profimedia.cz

Již desítky let totiž několik společností na světě nabízí k prodeji ostrovy, o kterých mohou jejich majitelé tvrdit, že jsou jen jejich. Výhodou koupě celého ostrova je určitě velká míra soukromí, které tato příležitost nabízí. Nemusíte se obávat, že vás v noci budou vyrušovat hluční sousedé v silně podnapilém stavu, nebo že vám při slunění na pláži budou drzí haranti od vedle „skákat po hlavě“. Jedinými sousedy tak zůstávají původní obyvatelé oceánů a fauna a flora ostrova. To nezní špatně – pohoda, klídek, tabáček.

Vyplatí se koupit ostrov?

V případě koupě ostrovů, podobně jako je tomu u každé nemovitosti, existují dva pohledy na věc. Jedna skupina lidí si koupí ostrov kvůli tomu, aby tam mohla dlouhodobě pobývat, případně se tam pravidelně v určitém období vracet (také jeden z největších a nejznámějších obchodníků s ostrovy, Farhad Vladi tvrdí, že koupě ostrova nemá nic společného s investicí, ale je to jen a jen o životním stylu). Druhá skupina samozřejmě pojímá pořízení ostrova jako výhodnou investici, která skýtá zajímavou možnost výdělku do budoucna. V každém případě však kupující musí počítat s vynaložením částky, která určitě nepatří k nejnižším.

Většina ostrovů, které jsou dnes v nabídce nejznámějších společností, je vybavených vším, co je k životě na ostrově potřeba, včetně bydlení, přístupových možností (převážně je právě přístup největší slabinou a omezujícím faktorem při koupi ostrova), inženýrských sítí (elektřina, telefon apod.), nebo zdroje pitné vody (což je logicky velmi důležité u mořských ostrůvků). Jednotlivé ostrovy se pak liší cenou nejen v závislosti na tom, jak je ostrov veliký, ale také jak luxusní bydlení nabízí, případně v jaké lokalitě se nachází.

popisekVYDĚLEJTE S RIZIKEM
ale za to desítky procent

Není to zadarmo

Jinou sumu tedy zaplatíte za ostrov v některém z jezer v Kanadě, v jehož ceně je zahrnut dřevěný srub s krbem a obojživelné vozidlo a v jiné cenové relaci se bude pohybovat stejně velký ostrov v Karibském moři s rezidencí se třemi ložnicemi, dvěma koupelnami a centrální klimatizací, vyhřívaným bazénem, umělými vodopády, tenisovým kurtem a devíti jamkovým golfovým hřištěm.

Každý si tedy musí vybrat jen to, co mu vyhovuje, kde mu to vyhovuje a zejména kolik mu dovolí jeho peněženka (i když ostrov si asi nebude kupovat nezaměstnaný bezdomovec). Jak již bylo uvedeno výše, ne každá lokalita v současnosti skýtá výhodné možnosti ke koupi ostrova. Ceny se pohybují také podle toho, jak je která oblast právě v módě, nebo kolik ostrovů je v dané oblasti dostupných a kolik se jich již prodalo.

Vyšších cen se tak potenciální zájemci dočkají v oblasti Karibských ostrovů, kde je množství ostrovů v pronájmu, vlastněno vládami, nebo jednoduše prodáno. Velmi drahé ostrovy se najdou také ve Středozemním moři. Nejdražší a nejluxusněji vybavené objekty tak zájemce vyjdou klidně i na několik desítek milionů dolarů. Zajímavé možnosti se zřetelem na budoucí vývoj cen v současnosti skýtají oblasti v Novém Skotsku a západní Kanadě, kde si můžete pořídit vlastní ostrov i v ceně kolem 200 000 kanadských dolarů. Do popředí pozornosti přicházejí také oblasti ve střední Americe a v Tichém oceánu. Trochu z ruky, ale co byste pro svůj dětský sen neudělali, ne?

Kromě problémů s dopravou, nebo pitnou vodou je pořízení ostrova někdy spojeno i s jinými omezeními, se kterými se v jiných případech běžně nesetkáváte. Vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o nemovitosti a potažmo i ostrovy v některých oblastech, se některé vlády snaží předejít situaci, kdy polovinu rozlohy malé ostrovní země budou osídlovat (a prakticky i vlastnit) zbohatlíci z ciziny. Omezení se tak týká minimální ceny, za kterou je umožněno cizincům ostrov (případně jinou nemovitost) koupit. Jinde zase mají prodávající společnosti povinnost učinit nabídku nejprve domácím investorům a až pak mohou oslovit investory ze zahraničí.

Evropa - Středozemní moře

Isola Santo Stefano
20 mil. EUR

A great Estate on Ibiza
19,8 mil EUR

Evropa - Atlantik

nejdražší: Le Château de Saint Germain 10 mil. EUR

nejlevnější: Sheep Islands
120 tis. EUR

Severní Amerika

nejdražší: Maia´s Island
8 mil. USD

nejlevnější: Coconut Island
1 mil. USD

Austrálie/Nový Zéland

nejdražší: Pakatoa Island
21 mil. USD

nejlevnější: Kumutoto Bay
430 tis. USD

Pacifik

nejdražší: Matana South Seas Plantation 27,5 mil. USD

nejlevnější: Maru Island
300 tis. USD

Zdroj: www.vladi-private-islands.de

Jak si koupíte ostrov?

Potenciální zájemci o koupi ostrova se mohou obrátit na některou ze společností, která se byznysem prodeje a pronájmu ostrovů zabývá (asi nejznámějšími a největšími společnostmi jsou Vladi Private Islands a Private Islands Online). Velmi dobrým zdrojem informací je samozřejmě internet, kde najdete kromě samotného kontaktu také výběr konkrétních ostrovů v nabídce po celém světě rozděleném podle oblastí, fotogalerie, ceny, krátkou charakteristiku a také informace o tak důležitých detailech jako je dostupnost, možnost obývání, vybavení apod.

Kromě toho, že potenciální zájemce si musí připravit nezanedbatelnou sumičku peněz, je potřeba se řídit určitými pravidly, které jsou i v článku již zmíněny. Jedním z nejdůležitějších je výběr správné lokality. Teplomilní tvorové si asi nekoupí ostrov někde na Aljašce (i když ostrovy v chladnějších oblastech jsou celkově levnější), na druhé straně ale ten kdo miluje drsnou přírodu a miluje rybaření v severních zemích, si nekoupí ostrůvek na Bahamách.

Druhým pravidlem je samozřejmě vybavení ostrova, jak je zmíněno výše. Doprava, infrastruktura, voda, teplo, jídlo, apod., to všechno je důležité vědět dopředu, aby se nám nestalo, že po „nastěhování“ na ostrov zemřete hlady, protože se nebudete mít možnost dostat na pevninu. Důležitá je také možnost pronájmu. Ať už proto, aby si potenciální zájemce ostrov vyzkoušel, nebo také proto, aby ho mohl v budoucnu využít jako zdroj příjmu při dalším pronájmu. Důležité je také zjistit veškerá pozadí možnosti vlastnění ostrova, jestli to vůbec zákony země umožňují případně jaká je politická situace v zemi apod.

Na závěr je třeba upozornit, že podobně jako je tomu u jiných investičních možností, je i koupě ostrova (stejně jako jakékoli jiné nemovitosti) spojena s určitým specifickým rizikem, které nemůže být opomíjeno. I zde se trh řídí zákony nabídky a poptávky, vyvíjí se v čase nebo s módními trendy a je také nutné počítat s tím, že výhledově zajímavá investice se může po nečekaném zemětřesení změnit v úplně bezcenný kousek země, o který nebude mít už nikdo nikdy zájem (případ, kdy Cousine Island v Seychelách, původně prodán v roce 1971 za 350 000 USD současní majitelé neprodají ani za 10 mil. USD se asi neopakuje každý den).

Zajímavé odkazy: 

http://www.vladi-private-islands.de/home_e.html
http://www.privateislandsonline.com/islandsforsale.htm
http://www.theworld.ae/

Už se těšíte na slunění pod horkým sluncem, nebo jen lenošení ve stínu palem? Nebo si myslíte, že investovat do nákupu ostrova se nevyplatí? Napište nám.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...